Syntetická kosmetika obsahuje množství chemických látek, které je spojováno s negativními účinky na lidské zdraví (syntetické emulgátory, pěnidla, parabeny, minerální oleje…).
Přírodní kosmetika by měla obsahovat rostlinné suroviny včetně surovin pocházejících z ekologického zemědělství nebo z certifikovaného volného sběru (např. olej získaný ze semen a plodů lisovaných za studena, výtažky z rostlin, ořechů, jader…, květinové vody…). Nesmí obsahovat syntetická barviva, ropné produkty (vazelínu, parafín..), chemické parfemace a konzervanty. Ne testy na zvířatech.
Jakou máme jistotu, že daná kosmetika je opravdu přírodní? K tomu slouží mezinárodně uznávané certifikáty přírodní kosmetiky a biokosmetiky (popř. nutné dodržet podmínky ISO norem). Jsou tak definovány suroviny, které kosmetika smí či nesmí obsahovat. Certifikace je dočasná, musí se obnovovat.
Nejčastější certifikáty: CPK (český certifikát), EcoCert (francouzský c.), BIDH (německý c.), Vegan (britský c.), NATRUE (belgický c.) a další.
Na kosmetických produktech je povinnost uvádět jejich složení ve formě mezinárodního názvosloví INCI.
Čemu se vyhýbat?
- silikony (silikonové oleje, emulgátory – zanáší pleť, vysušují, pleť se stává citlivou)
- tenzidy (pěnidla, syntetické emulgátory…- vysušují, dráždí oči a kůži)
- parabeny (konzervant prodlužující životnost kosmetiky, časté alergeny)
- parafín (minerální olej – na pokožce vydrží dlouho, není vstřebatelný, neobsahuje žádné výživné látky)
Přírodní kosmetika funguje pomaleji, ale efektivněji – viditelné zlepšení pleti nastává později, ale je trvalejšího rázu. Je vyrobena bez syntetických konzervantů, má tedy kratší dobu trvanlivosti.
(zdroj: Nobilis Tilia, Health&Beauty)